Zamek Królewski

Podczas pobytu w Sandomierzu Zamek Królewski to pozycja obowiązkowa na Państwa liście zabytków.

Wzniesiony na wysokim wzgórzu, tuż nad Wisłą, w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego przekształcił się w budowlę murowaną, jednak wzmianki dotyczące pierwotnego drewnianego grodu sięgają aż czasów Galla Anonima, czyli XI wieku.

Podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku zamek został wysadzony w powietrze, a zostało z niego tylko zachodnie skrzydło z wieżami, jednak szybko Zygmunt III Stary przekształcił tę pozostałość w główny korpus zamkowy typu pałacowego.

Obecnie w zamku mieści się między innymi oddział Muzeum Okręgowego. Budowla góruje nad miastem, co dzień przypominając o jego bogatej historii i znaczącej roli, jaką odegrał Sandomierz w dziejach Polski. Będąc na dziedzińcu, warto zwrócić uwagę, jak piękny widok roztacza się z niego na Wisłę, Stary Port oraz całe miasteczko.

Katedra

Historia sandomierskiej katedry sięga czasów panowania Mieszka I i powstania państwa polskiego. Wtedy to na dzisiejszym Wzgórzu Katedralnym stała drewniana świątynia, ponad sto lat później przebudowana przez Bolesława Krzywoustego w świątynię romańską.

Podczas najazdów Tatarów w XIII wieku świątynia ta została zburzona, jednak na jej miejscu postawiono nową – będącą doskonałym przykładem stylu gotyckiego. To tutaj gościł często Władysław Jagiełło, to ta świątynia przetrwała burzliwe czasy od potopu szwedzkiego aż po wojny XIX wieku.

Szczególnie cennym elementem katedry w Sandomierzu są znajdujące się w jej wnętrzu freski ufundowane w XV wieku przez Władysława Jagiełłę. Głównym twórcą malowideł był najprawdopodobniej pop Hayal, który stworzył jeden z najcenniejszych zachowanych przykładów monumentalnego malarstwa średniowiecznego.

Ratusz

Ratusz znajdujący się pośrodku rynku w Sandomierzu to ciekawy przykład renesansowej budowli, do której z czasem dobudowywano dodatkowe elementy. Obecnie, mimo że budynek przez wiele wieków był trawiony przez pożary i wielokrotnie odbudowywany, ratusz zachował swoją dawną duszę.

Prostokątna budowla nawiązuje do klasycznego renesansowego stylu, a dobudowana do niego wieża przypomina pierwotny wygląd budynku z XIII wieku.

Na parterze ratusza znajdą Państwo eksponaty muzealne, natomiast piętro budynku zostało przeznaczone na salę ślubów oraz reprezentacyjne sale władz miejskich.
Ciekawa jest również piwnica budowli – znajduje się tam wyjście z podziemnej trasy turystycznej, a także znany wśród sandomierzan klub „Lapidarium”.

Brama Opatowska

To jedyna pozostałość po wybudowanych za czasów Kazimierza Wielkiego murach okalających starówkę Sandomierza. Brama Opatowska to jedna z czterech bram, którymi wiele wieków temu wjeżdżało się do miasta.

Przejazd bramy to typowo gotycki, ostrołukowy wykrój, natomiast attyka powstała w wieku XVI i reprezentuje architektoniczny renesans. Polecamy Państwu szczególnie wejście na taras widokowy na górze bramy – roztacza się z niego przepiękny widok na Sandomierz oraz pobliskie miasteczka.

Starówka

To właśnie w centrum malowniczej starówki Sandomierza mieszczą się nasze Noclegi Sandomierz u Krystyny Wojciechowskiej.

Kiedy raz poznają Państwo atmosferę jednego z najpiękniejszych Starych Miast w kraju, czyli sandomierskiej starówki, zapragną Państwo wracać tu regularnie! Kameralny klimat małego miasteczka połączony z odczuwalnym duchem historii tworzą z rynku i pobliskich uliczek miejsce magiczne, z ciągle nieodkrytymi licznymi tajemnicami.

To tutaj znajdą Państwo większość zabytków i inspirujących miejsc Sandomierza – liczne kościoły, zamek, katedra, duży Rynek z ratuszem oraz Mały Rynek, na którym odbywają się koncerty, występy i okoliczne festiwale. To tutaj warto usiąść, napić się kawy w jednej z urokliwych kawiarni lub zjeść pyszny obiad w którejś z doskonałych restauracji.

Poczuj magię Sandomierza.
Zapraszamy do rezerwacji pokoi telefonicznie!